Активне і пасивне куріння кальяну є більш небезпечним для вашого здоров’я, ніж ви вважаєте

 

16 грудня 2012 року набув чинності Закон № 4844-УІ «Про внесення змін до деяких законів України щодо вдосконалення окремих положень про обмеження місць куріння тютюнових виробів», який забороняє куріння кальянів та інших тютюнових виробів у громадських та на робочих місцях, зокрема у всіх приміщеннях закладів ресторанного господарства.

При курінні кальяну тютюнова суміш нагрівається за допомогою горіння вугілля. Це значно підвищує вміст у повітрі чадного газу, який викликає головний біль, запаморочення і отруєння, в тому числі серед тих, хто сам не курить, але перебуває у приміщенні, де курять кальян.

Через викликану чадним газом гіпоксію погіршуються навички керування автомобілем, і тому курці кальяну мають набагато вищий ризик ДТП.

Кальяни не проходять стерилізації після використання іншою особою, тому люди, які курять кальян у публічних місцях, наражаються на ризик туберкульозу, гепатиту А, грипу, герпесу та інших інфекцій.

Дим кальяну проходить через воду, яка фільтрує речовини, що формують запах тютюнового диму. Проте 85% тютюнового диму складається з газів, які не мають кольору, смаку і запаху і не затримуються водою. Тому люди, які самі не курять кальян, але перебувають у приміщенні, де є дим кальяну, не усвідомлюють небезпеку.

Вода в кальяні охолоджує тютюновий дим, тому курці кальяну затягуються глибше, і токсичні речовини диму потрапляють у нижні частки легень, що підвищує ризик важких респіраторних захворювань.